# Retaining wall | Cost estimation 3 steps

Retaining wall cost estimation can be done on the basis of the plan, cross-section details and local rates for various works involved.

## Retaining wall specifications, cross-section details

The following are the specifications of the retaining wall.

• For RCC work M25 grade concrete is utilised.
• Height of the retaining wall is 30 m and the height is 6 m.
• Main bars 20 mm Dia @ 400 mm c/c,200 mm c/c is utilised in three curtailments and Distribution bars 12 mm Dia @ 250 mm c/c, Vertical bars 12 mm @300 mm C/C, distribution bars 10 mm @ 300 mm c/c is utilised in retaining wall.
• In grade slab, top mat: 16 mm dia main bars @100 c/c, 10 mm dia @200 c/c distribution bars are utilised.
• In grade slab, bottom mat: 16 mm dia main bars @150 mm c/c,10 mm dia distribution bars 250 mm c/c is utilised.
• Depth of grade slab is 500 mm and the length is 3 m.
• The top width of the retaining wall is 200 mm, the bottom width is 600 mm.

## RCC Retaining wall quantity estimation 3 steps

1. RCC quantity estimation
2. Reinforcement quantity estimation
3. Cost estimation

### 1. RCC Quantity estimation

For RCC  M25 grade concrete is utilised.

From the cross-section details,Grade slab length =30 m,width=3 m,depth=0.5 m

Wall length =30 m,height=6 m, width is average of top and bottom.

RCC quantity in grade slab = 30 m x 3 m x 0.5 m = 45 cum

RCC quantity of retaining wall is 30 m x (0.6+0.2)*0.5*6=72 cum.

So Total RCC quantity = 45 cum + 72 cum =117 cum.

### 2. Reinforcement quantity estimation

#### 20 mm dia main bars

##### Estimation of 20 mm dia main bars @ 400 mm c/c up to the full height

From the cross-section details,20 mm dia  @ 400 mm c/c spacing is utilised up to full height 6.5 m.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m- 0.05-0.05)/0.4)+1=(29.9/0.4)+1=76No’s, where,Clear cover =50mm

Cutting length =6.5 m -top cover-bottom cover+2 hooks+0.75 =6.5-0.05-0.07+20×0.020+0.75=7.53 m, where 2 hooks length = 20 x d (dia of bars).

So total cutting length of 20 mm dia  @ 400 mm c/c spacing bars =7.53 m x 76 no’s =572.28 m.

##### Estimation of 20 mm dia main bars @ 400c/c spacing up to 3.6 m height

From the cross-section details,20 mm dia  @ 200 mm c/c spacing is utilised up to 3.6 m height.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m- 0.05-0.05-2*0.2)/0.4)+1=(29.5/0.4)+1=75 No’s.

Cutting length =6.5 m -top cover-bottom cover+2 hooks+0.75 -2.4 m=6.5-0.05-0.07+20×0.020+0.75-2.4 m =5.13 m, where 2 hooks length = 20 x d (dia of bars).

So total cutting length of 20 mm dia  @ 400 mm c/c spacing bars =5.13 m x 75 no’s =384.75 m.

##### Estimation of 20 mm dia main bars @ 200c/c spacing up to 1.8 m height

From the cross-section details,20 mm dia  @ 200 mm c/c spacing is utilised up to 1.8 m height.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m- 0.05-0.05-2*0.1)/0.2)+1=(29.7/0.2)+1=150 No’s.

Cutting length =6.5 m -top cover-bottom cover+2 hooks+0.75 -4.2 m=6.5-0.05-0.07+20×0.020+0.75-4.2 m =3.33 m, where 2 hooks length = 20 x d (dia of bars).

So total cutting length of 20 mm dia  @ 200 mm c/c spacing bars =3.33 m x 150 no’s =499.50 m.

So Total cutting length of 20mm dia =572.28 m +384.75 m +499.5 m=1456.53 m

Unit weight of steel =d x d/162 =20 x 20/162 =2.46 kg/m,where d=dia of steel.

So total weight of 20mm dia steel =1456.53 x 2.46 =3583.06 kg.

#### 12 mm dia Bars

##### 12mm dia distribution bars at 250 mm c/c

From the cross-section details,distribution bars12 mm dia  @ 200 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((6.5 m- 0.05-0.07)/0.25)+1=(6.38/0.25)+1=27 No’s.

Cutting length =30 m -2 covers+2 overlaps +6 hooks=30 m-0.05-0.05+2 x 40×0.012+6x10x0.012=31.58 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars),overlap lenght=40xd (dia of bars)

So total cutting length of 12 mm dia  @ 250 mm c/c spacing bars =31.58 m x 27 no’s =852.66 m.

##### 12mm dia vertical bars at 300 mm c/c

From the cross-section details, vertical bars12 mm dia  @ 300 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m- 0.05-0.05)/0.25)+1=(29.9/0.3)+1=101 No’s.

Cutting length =6.5m -top and bottom covers +2 hooks=6.5 m-0.05-0.07+2x10x0.012=6.62 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 12 mm dia  @ 300 mm c/c spacing bars =6.62 m x 101 no’s =668.62 m

So total cutting length of 12 mm dia bars = 852.66 m + 668.62 =1521.28 m

Unit weight of steel =dxd/162=12×12/162=0.88 kg/m,where d=dia of steel

So total weight of 12 mm dia steel =1521.28 mx 0.88 kg/m=1338.72 kg

#### 10 mm dia Bars

##### 10 mm dia Bars in wall

From the cross-section details,distribution bars 10 mm dia  @ 300 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((6.5 m- 0.05-0.07)/0.3)+1=(6.38/0.3)+1=22No’s.

Cutting length =30 m -2 covers +2 over laps +6 hooks=30 m-0.05-0.05+2x40x0.01+6x10x0.010=31.3 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 10 mm dia  @ 300 mm c/c spacing bars =31.3 m x 22 no’s =688.6 m

#### 10 mm dia Bars in Grade slab bottom mat

From the cross-section details,distribution bars 10 mm dia  @ 250 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((0.75 m+0.6 m +0.3 m- 0.05)/0.25)+1=(1.6/0.3)+1=7 No’s.

Cutting length =30 m -2 covers +2 over laps +6 hooks=30 m-0.05-0.05+2x40x0.01+6x10x0.010=31.3 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 10 mm dia  @ 250 mm c/c spacing bars =31.3 m x 7 no’s =219.1 m

##### 10 mm dia Bars in Grade slab top mat

From the cross-section details,distribution bars 10 mm dia  @ 200 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((1.56 m+0.6 m +0.25 m- 0.05)/0.20)+1=(2.36/0.2)+1=13 No’s.

Cutting length =30 m -2 covers +2 over laps +6 hooks=30 m-0.05-0.05+2x40x0.01+6x10x0.010=31.3 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 10 mm dia  @ 250 mm c/c spacing bars =31.3 m x 13 no’s =406.9 m

So total cutting length of 10 mm dia =688.6 m +219.1 m +406.9 m=1314.6 m

Unit weight of steel=dxd/162=10×10/162=0.617 kg/m

So total weight of 10 mm dia steel =1314.6 m x 0.617 kg/m =811.10 kg

#### 16 mm dia Bars in Grade slab bottom mat

From the cross-section details,distribution bars 16 mm dia  @ 150 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m-0.05- 0.05)/0.15)+1=(29.9/0.15)+1=200 No’s.

Cutting length =0.75 m+0.6 +0.3 -0.05+20×0.016=1.92 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 16 mm dia  @ 150 mm c/c spacing bars =1.92 m x 200 no’s =384 m

#### 16 mm dia Bars in Grade slab top mat

From the cross-section details,distribution bars 16 mm dia  @ 100 mm c/c spacing is utilised.

Number of bars = (Total length-clear cover/spacing) +1 =((30 m-0.05- 0.05)/0.10)+1=(29.9/0.1)+1=300 No’s.

Cutting length =1.65 +0.6 +0.25-0.05+20 x 0.016=2.77 m, where  hooks length = 10 x d (dia of bars)

So total cutting length of 16 mm dia  @ 100 mm c/c spacing bars =2.77 m x 300 no’s = 831 m

So total cutting length of 16 mm dia =384 m +831 m=1215 m

Unit weight of steel=dxd/162=16×16/162=1.58 kg/m

So total weight of 16 mm dia steel =1215 m x 1.58 kg/m =1919.7 kg

So total weight of 20 mm,12 mm,10 mm,16 mm=3583.06 kg+1338.72 kg+811.10 kg+1919.7 kg=7652.58 kg=7.65 MT

### 3. Cost estimation

The retaining wall cost estimation of RCC work and steelwork can be done by utilising its quantity and item rates.

The cost estimation rate of RCC M25 grade work using RMC vehicle excluding steel and its bending, including centring and shuttering is Rs 6500 /cum

So the cost estimation of RCC work =rate x quantity =6500 x 117 =Rs 760500

The cost estimation of steel rate only labour excluding material is Rs 10200 / MT

So cost estimation of Steel work=rate x quantity = 10200 x 7.65 =Rs 78030.(Cost of steel not considered)

So total cost estimation of retaining wall =Rs 760500+Rs 78050=Rs 838530

So Total cost estimation of RCC retaining wall =Rs 838530 + Rs 41926.5 =Rs 880456.5

### Conclusion :

So from the above mentioned 3 steps retaining wall cost estimation can easily be calculated.

Ashwini Kumar is a graduate in civil engineering from NIT Warangal. He has 8+ years of experience in the construction field. He is the author, founder of the Easy Home Builds blog

View all posts by Ashwini Kumar

### 82 Comments on “Retaining wall | Cost estimation 3 steps”

1. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. All the best

2. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

3. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

4. You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

5. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

6. Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and outstanding design.

7. Appreciating the dedication you put into your website and detailed information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

8. Hi! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Texas! Just wanted to mention keep up the good job!

9. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

10. I was more than happy to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new stuff on your web site.

11. The use of smart materials for energy-efficient buildings is fascinating. It’s exciting to think about how technology is improving the performance of our structures.

12. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

14. You made some respectable factors there. I looked on the internet for the issue and located most individuals will associate with with your website.

15. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

16. Thanks for another wonderful post. Where else could anyone get that kind of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

17. Thanks , I have recently been looking for information about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

1. Bp kiran kumar says:

Returning wall all complete eastmation and structural drawings

18. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

19. Hey very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your I’m happy to find a lot of useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

20. It抯 laborious to seek out knowledgeable folks on this matter, however you sound like you recognize what you抮e talking about! Thanks

21. Great write-up, I抦 regular visitor of one抯 blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

22. Thank you for some other excellent post. Where else may just anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

23. This web site is really a walk-by means of for the entire info you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and also you抣l positively uncover it.

24. Hey very nice site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your I’m happy to find so many useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

25. You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

26. You made some respectable factors there. I regarded on the internet for the problem and located most people will go along with with your website.

27. I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

28. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I抣l try and check back more frequently. How frequently you update your web site?