Masonry platform cost estimation:7 steps

masonry platform plan

Masonry platform building estimation, cost estimation can be done based on the provided specifications, drawings.

Masonry platform specifications, drawings

masonry platform plan
masonry platform plan

Give below the specifications:

  • Masonry platform size 7 m x 6 m
  • Masonry is constructed in 1st class brickwork in footings and above footings.
  • Foundation is laid in cement concrete
  • 25mm cement concrete flooring is laid over 75mm thick lime concrete
  • Masonry walls outside are finished with 12mm thick plastering in 1:6 ratio
  • For cost estimation, local rates are considered
masonry platform section A-A
masonry platform section A-A

7 steps for Masonry platform quantity estimation

The following 7 steps are involved in quantity estimation.

  1. Earthwork excavation quantity estimation
  2. Earthwork backfilling.
  3. cement concrete foundation.
  4. 1st class brickwork quantity.
  5. Outer walls plastering quantity.
  6. Cement concrete flooring quantity.
  7.  cost estimation using local rates.
masonry platform centre to centre plan
masonry platform centre to centre plan

Longwall centre to centre length can be calculated by =7-(0.5×0.4)-(0.5×0.4)=6.6 m

Shortwall centre to centre length can be calculated by =6-(0.5×0.4)-(0.5×0.4)=5.6 m

1. Earthwork excavation quantity

Earthwork excavation in the foundation can be estimated by:

masonry platform foundation plan
masonry platform foundation plan

Length of Longwall in excavation = 6.6 m +0.8 m =7.4 m

Total longwall excavation quantity = 2 no.s x 7.4 m x 0.8 m x 0.7 m =8.28 cum

Length of short wall in excavation = 5.6 m -0.8 m =4.8 m

Total short wall excavation quantity = 2 no.s x 4.8 m x 0.8 m x 0.7 m =5.37 cum

So,total earthwork excavation in foundation=8.28 cum +5.37 cum=13.65 cum

2. Earthwork in backfilling

Above GF quantity required for backfilling can be estimated by:

Length of Longwall for backfilling = 6.6 m -0.4 m =6.2 m

Length of the short wall for backfilling = 5.6 m -0.4 m =5.2 m

Height of the platform required for backfilling= 2 m-0.075 m =1.925 m

where= 0.075 m is flooring thickness,2 m is the total height of the platform.

So,total earthwork quantity required for backfilling=6.2 m x 5.2 m x 1.925 m =62.06 cum

3. Cement concrete in foundation quantity

Cement concrete in the foundation can be estimated by:

Length of Longwall in foundation = 6.6 m +0.8 m =7.4 m

Total longwall cement concrete quantity = 2 no.s x 7.4 m x 0.8 m x 0.2 m =2.36 cum

Length of short wall in foundation = 5.6 m -0.8 m =4.8 m

Total short wall cement concrete quantity = 2 no.s x 4.8 m x 0.8 m x 0.2 m =1.53 cum

So,total cement concrete in foundation=2.36 cum +1.53 cum=3.89 cum

4. 1st class brickwork quantity

1st class brickwork quantity in footings and above footings can be calculated by:

In 1st footings

Length of Longwall in 1st footing = 6.6 m +0.6 m =7.2 m

Total longwall brickwork quantity in 1st footing = 2 no.s x 7.2 m x 0.6 m x 0.2 m =1.72 cum

Length of short wall in 1st footing = 5.6 m -0.6 m =5 m

Total short wall  brickwork quantity in 1st footing = 2 no.s x 4.8 m x 0.6 m x 0.2 m =1.15 cum

So,total brickwork quantity in 1st footing=1.72 cum +1.15 cum=2.87 cum

In 2nd footings

Length of Longwall in 2nd footing = 6.6 m +0.5 m =7.1 m

Total longwall brickwork quantity in 1st footing = 2 no.s x 7.1 m x 0.5 m x 0.1 m =0.71 cum

Length of short wall in 2nd footing = 5.6 m -0.5 m =5.1 m

Total short wall  brickwork quantity in 2nd footing = 2 no.s x 5.1 m x 0.5 m x 0.1 m =0.51 cum

So,total brickwork quantity in 2nd footing=0.71 cum +0.51 cum=1.22 cum

Above footing

Length of Longwall in above footing = 6.6 m +0.2 m +0.2 m=7.0 m

Height of the wall from above footing to top =2 m +0.2 m = 2.2 m

Total longwall brickwork quantity in above footing = 2 no.s x 7.0 m x 0.4 m x 2.2 m =12.32 cum

Length of short wall above footing = 5.6 m -0.2 m-0.2 m =5.2 m

Total short wall  brickwork quantity in above footing = 2 no.s x 5.2 m x 0.4 m x 2.2 m =9.15 cum

So total brickwork quantity in above footing =12.32 cum + 9.15 cum =21.47 cum

So total 1st class brickwork quantity in footings and above footings = 2.87 cum+1.22 cum+21.47 cum=25.56 cum 

5. Outside walls 12mm thick plastering quantity 

Length of Longwall for plastering = 6.6 m +0.2 m +0.2 m=7.0 m

Height of the wall from above footing to top =2 m +0.2 m = 2.2 m(including 20mm below GL) 

Total longwall plastering  quantity = 2 no.s x 7.0 m x 2.2 m =30.8 sq.m

Length of short wall for plastering  = 5.6 m +0.2 m+0.2 m =6 m

Total short wall  plastering quantity = 2 no.s x 6 m x 2.2 m =26.4 sq.m

So total 12 mm thick plastering quantity  =30.8 sq.m + 26.4 sq.m =57.2 sq.m

6. Cement concrete flooring quantity 

cement concrete on compacted soil

100 mm thick cement concrete 1:2:4  is laid on the compacted soil.

Length of the longwall = 6.6-0.2-0.2=6.2 m. 

Length of short wall = 5.6-0.2-0.2=5.2

Cement Concrete quantity on floor  = 6.2 x 5.2 x0.1 = 3.22 cum.

Cement concrete on brick wall 

25 mm thick cement concrete 1:2:4 is laid on brickwork 

Length of long brickwall = 6.6 + 0.2+0.2=7 m

Cement concrete on long brickwall = 2 nos x7 m x0.4 mx 0.025 m=0.14 cum

length of short brick wall = 5.6-0.2-0.2=5.2 m 

Concrete quantity on short brick wall =2 nos x5.2 m x0.4 m x0.025 m=0.104 cum 

So total cement concrete quantity in 1:2:4 ratio  = 3.22 cum +0.14 cum +0.104 cum=3.46 cum

Cost estimation

For cost estimation all rates includes with labour and materials

 

S.NoWork DescriptionEstimated QuantityUnitRateAmount
1In foundation Earthwork excavation13.65cum3504777.50
2Earth work in back-filling62.06cum25015515
3Cement concrete in foundation3.89cum360014004
31st class brickwork25.56cum4600117576
4Outside walls 12 mm thick plastering57.2Sq.m31017732
51:2:4 cement concrete3.46cum360012456
Total in Rs182060.50
Add 5% contingency to total cost estimation191163.53
Masonry platform Cost estimation sheet

So,total cost estimation of masonry platform is Rs 191163.53 including all manpower and materials.

Conclusion:

From the above 7 steps cost estimation of masonry platform as be calculated easily.

Read also:

single room|5 building estimation items

Building estimation|14 main work items

About Ashwini Kumar

Ashwini Kumar is a graduate in civil engineering from NIT Warangal. He has 8+ years of experience in the construction field. He is the author, founder of the Easy Home Builds blog

View all posts by Ashwini Kumar →

2 Comments on “Masonry platform cost estimation:7 steps”

  1. An attention-grabbing discussion is worth comment. I think that you should write extra on this topic, it might not be a taboo subject however typically persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

Leave a Reply